Mozart - prywatnie
Tym razem decyduję się na publikację całego artykułu, do którego dodałam muzykę i zdjęcia. Jest to zwyczajna, ludzka, psychologiczna próba wyjaśnienia mozartowskiego geniuszu, który kosztował go wiele - zebyt wiele? Zapraszam do lektury!
Artykuł pochodzi z portalu onet.pl
Geniusz budowany na cierpieniu
dzisiaj, 12:38
/
Onet
Kobiety w ciąży słuchają jego symfonii, bo to podobno ma
zbawienny wpływ na inteligencję dziecka – jego utwory słyną z
doskonałych klasycznych proporcji i pięknej melodyki. Lecz tym
postrzeganym jako niedościgniony geniusz kompozytorem w rzeczywistości
targały skrajne emocje, zaburzenia emocjonalne, psychiczne i seksualne.
Kadr z filmu "Amadeusz" - Tom Hulce w roli Mozarta i Elizabeth Berridge w roli jego żony (fot. Agencja BE&W)
Doktor Bernd Oberhoff, jeden z najsłynniejszych psychanalityków muzyki z
Munster, stwierdził niedawno w swojej pracy "Mozart Eine
psychoanalitysche Studie", liczącej - bagatela - niemal 700 stron, że
Mozart cierpiał na poważne zaburzenia lękowe. W swojej analizie
stwierdza fazy oralne, analne, lęki kastracyjne, kompleks Edypa i
skłonności sadystyczne niczym z tekstów Markiza de Sade. Fazy oralne i
analne są u człowieka zjawiskiem zupełnie normalnym – w okresie
niemowlęctwa (ta druga mija, u zdrowego człowieka, najpóźniej w piątym
roku życia).
Swoją teorię opiera na analizie związków Mozarta z jego rodzicami, zwłaszcza ojcem, a analogii potwierdzających teorii doszukuje się zwłaszcza w operach kompozytora. Libretto "Idomeneo, króla Krety" ma na przykład potwierdzać kompleks Edypa u Mozarta - dzieło opisuje bowiem historię miłości, w którą wtrąca się ojciec ukochanej bohatera opery. Trudno ukryć fakt, że przez całe życie Mozart żył ze swoim ojcem w specyficznych związkach. Leopold Mozart był bowiem nie tylko jego wychowawcą, ale też kimś, kogo dziś nazwalibyśmy menedżerem. Ojciec Wolfganga przyuczał swojego syna do zawodu muzyka w podobny sposób, w jaki szewc uczyłby fachu swojego potomka – ku podtrzymaniu tradycji.
Nie było to zresztą w czasach im współczesnym niczym nadzwyczajnym. Muzyka stanowiła rzemiosło w stopniu znacznie wyższym niż to ma miejsce dziś i rzadko kiedy zajmowali się nią szlachcice. Była domeną niższej, miejskiej, klasy, a kompozycje nierzadko bywały niczym innym, jak pod miarę przyszykowanym produktem. Pisano dzieła na zamówienie, pod gust konkretnego odbiorcy (oraz zleceniodawcy), zgodnie z aktualnie panującymi trendami i zasadami. Był to jeden z powodów swoistego ostracyzmu twórców, których utwory dziś są przykładem forpoczty nowych stylów i gatunków.
Mozart miał z tym spory problem. Z jednej strony nie chciał zawieść ojca, któremu był posłuszny, z innej – pragnął akceptacji społeczeństwa. Ale był też niekwestionowanym geniuszem, którego talent dusił się w ciasnych ramach form – nie tylko muzycznych, także społecznych. I jakkolwiek wątpliwości budzić może psychoanaliza Oberhoffa, przeprowadzona bez koniecznej w tej dyscyplinie rozmowy z "pacjentem", przyglądając się biograficznym faktom i treściom listów Mozarta, trudno nie podejrzewać słuszności jego tez. Niektóre potwierdzone zachowania kompozytora czy jego wypowiedzi, zdradzają możliwość wystąpienia podobnych problemów. Uzależnienie od innych ludzi i brak samowystarczalności, o których między innymi można się przekonać z jego biografii, to, według teorii psychoanalitycznych, efekty nieprawidłowo przeżytej dziecięcej fazy oralnej (która u Mozarta mogła się po prostu nigdy nie zakończyć), podobnie jak nadmierne zainteresowanie zagadnieniem ludzkich fekaliów, o którym bardzo często Mozart wspominał w swoich listach. Potwierdzanie tych hipotez przypomina wróżenie z fusów, ale w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Freud miałby z nim sporo roboty, gdyby Mozart trafił do niego na kozetkę.
"Jeśli nie zdążysz, zostanie tylko g…"
Życie Wolfganga Amadeusza Mozarta jest typowym, choć osiemnastowiecznym, przykładem pewnego wypaczenia dzieciństwa, mającego konsekwencje w życiu dorosłym. Jako "genialne dziecko", tego dzieciństwa właściwie nigdy nie zaznał. Gry na klawesynie uczył się od piątego roku życia, a jako jedenastolatek potrafił grywać na nim duety – z zamkniętymi oczami. Kilka lat później skomponował swój pierwszy "Menuet". Podczas gdy jego rówieśnicy beztrosko biegali po podwórku, Wolfgang odbywał już swoje pierwsze tournee koncertowe, zabawiając błyskotliwą i wirtuozerską grą dworzan w Monachium, Linzu, Paryżu, Frankfurcie, a zwłaszcza w Wiedniu, który Mozart pokochał i z którym pragnął związać się na stałe. Do tego stopnia, że zrezygnował z ciepłej posadki w Salzburgu u arcybiskupa Hieronymusa von Colloredo (dodatkowo sprzyjało temu nieporozumienie z pracodawcą). I choć kompozytora szybko wciągnęło dorosłe, zarobkowe życie, wciąż tętnił w nim – choć głęboko ukryty – temperament małego dziecka. Dowodzić temu ma, między innymi, niepokojąca fascynacja skatologią, czyli niczym innym, jak ludzkimi fekaliami.
Jego listy, zwłaszcza te słane do kuzynki Marii Anny Tekhli, są owym tematem wręcz przesycone (jakkolwiek niefortunne wydaje się takie określenie w tym kontekście). W listopadzie 1777 roku pisał do niej z Monachium takimi słowami: "Wybacz to koszmarne pismo, ale moje pióro jest już stare i zużyte, choć ja tymczasem już prawie 22 lata sram wciąż tą samą dziurą, a jeszcze nie jest ani zużyta, ani rozdarta. A przecież sram często, zębami wyciągając gówniane knuty. (...) Muszę już kończyć, bo nie jestem jeszcze ubrany, a jak się ubiorę, to zasiądziemy sobie sprawiedliwie do stołu, żeby potem znowu móc się sprawiedliwie wysrać". Niedługo później autor tego listu napisał jedną ze swoich najsłynniejszych symfonii, zwaną "Paryską", a jeszcze później wspomnianą już operę "Idomeneo, król Krety". Według uczonych pochylających się nad treścią listów Mozarta, szczególnie tych skupionych na temacie wydalania, jest to dowód na swoiste psychoemocjonalne wycofanie kompozytora. Zainteresowanie fekaliami jest bowiem czymś typowym dla małych dzieci, z wiekiem jednak przechodzi – u Mozarta było inaczej.
Znajdujemy tam jeszcze jeden interesujący przykład osobliwej fascynacji
kompozytora. W lutym 1778 roku, niedługo przed śmiercią jego matki, Anny
Marii, i podróżą do Paryża (w celu prezentacji wspomnianej symfonii) do
tej samej kuzynki pisał: "Za dwa tygodnie jadę do Paryża i jeśli chcesz
mi odpisać, to się pośpiesz, abym list mógł jeszcze otrzymać, bo
inaczej już mnie tu nie zastanie i zamiast listu będzie… gówno! Gówno!
Gówienko! Gówienko! Ach! Gówienko! Cóż to za słodkie słowo! Gówienko!
Posmakuj! Niezłe? Spróbuj gówienka! Poliż gówienko! Charmant! Poliż raz
jeszcze! Jakież to dobre! Jakież to miłe! Jakież to smaczne! Gówienko!
Popróbuj! Poliż! Posmakuj! Pocmokaj! Ach! Gówienko!". I jakkolwiek
między życiem prywatnym twórcy a jego dziełami zwykło się stawiać
wyraźną granicę, lektura tych słów, które wyszły spod tego samego pióra,
co – chociażby – opera "Uprowadzenie z Seraju", może niektórych
miłośników Mozarta przyprawić o stan przedzawałowy. Tłumaczyć można to
jednak pewną formą odreagowania – Michael Jackson utracone dzieciństwo
rekompensował sobie budową gigantycznego lunaparku a Mozart… takimi
zabawnymi tekścikami.
"Gałgan nie daje się opanować"
Specyficzna osobowość Mozarta przejawiał się też w jego słowach dotyczących miłości, szczególnie fizycznej. W listach do swojej ukochanej żony, Konstancji Weber, wielokrotnie podkreśla prawdziwość i wartość swoich uczuć – za każdym razem potwierdza swoją wierność (choć dziś wiemy, że i z jej dotrzymaniem miał problem). "Wiedz, że codziennie przed zaśnięciem, przez dobre pół godziny rozmawiam z twoim portretem, podobnie po przebudzeniu" - pisał do niej z Drezna w 1789 roku, dodając w kolejnym liście: "Jak mogłaś w ogóle pomyśleć, czy choćby tylko przypuścić, że zapomniałem o tobie? Jak to możliwe? Za takie myśli już pierwszej nocy dostaniesz klapsa". Mozart był znany z hulaszczego trybu życia (co wzbudzało potężne niezadowolenie Leopolda, który często pytał syna o to, czy regularnie się spowiada) i nie tylko bogatej muzycznie, ale też erotycznie, wyobraźni. Częste podróże i długie rozłąki z ukochaną z pewnością dodatkowo ją rozbudzały: "Przygotuj, jak trzeba, swe piękne gniazdeczko, bo mój mały urwis na to zasłużył" – pisał do żony z Berlina – "Wyobraź sobie tę szelmę, jak - kiedy do ciebie piszę - wysuwa się powoli spod stołu i gapi się pytająco. Ja jednak nie śpię, daję mu prztyka w nos, ale ten maluch (...) Teraz rozpalił się gałgan jeszcze bardziej i w ogóle nie daje się opanować".
Jak to zwykle bywa w przypadku postaci legendarnych, tak biografia Wolfganga Amadeusza obrosła w sporą ilość mitów, teorii spiskowych i niedomówień. Przoduje w tym film Milosa Formana "Amadeusz", pokazujący Mozarta ze zgoła innej strony, niż zwykło się postrzegać genialnych twórców okresu klasycznego. Scenariusz w kilku miejscach mija się jednak z prawdą, podobnie jak inne legendy o życiu, a zwłaszcza śmierci kompozytora. Nie było jeźdźca na czarnym koniu, nie było pogrzebu w okowach nocy – Mozarta pochowano w zbiorowym grobie dla ubogich, bo taka była tradycja (a nie z braku szacunku). Konduktu żałobnego – który szedł pod pięknym grudniowym słońcem – także nie było, bo nie pozwalały na to ówczesne przepisy sanitarne. A jego żona długo zwlekała z poinformowaniem o śmierci męża, by nie stracić grantu z zamówionego przed jego śmiercią "Requiem d-moll" (jak wiadomo, dzieło na podstawie szkiców Mozarta, dokończył jego wspólnik Süssmayr). Dowodzi to także temu, że – wbrew powszechnym opiniom – Mozart mimo swojej genialności, robił szkice i pisał niektóre kompozycje "na brudno" (a nie wprost z głowy). Jednak choć okoliczności śmierci Mozarta były całkiem "zwyczajne", jak na współczesne mu czasy, trudno nie podejrzewać, że kompozytora do grobu wpędziło coś więcej, niż gorączka i paciorkowiec.
Mania, depresja, paranoja
Dość dokładnie tematem tym zajmuje się Elias Norbert w książce "Mozart. Portret geniusza". Autor pracy próbuje zanalizować biografię kompozytora pod kątem socjologicznym. Wspomniana wyżej potrzeba akceptacji społeczeństwa nie była tylko chęcią przypodobania się swoim odbiorcom i idącym za tym korzyściom finansowym. Według Norberta, Mozart przez całe swoje życie tkwił w przekonaniu, że nikt go nie kocha – nie miał też pewności, że na tę miłość w ogóle zasługuje. Przyczyną tego najprawdopodobniej był surowy, "zimny" – jak powiedzieliby dziś specjaliści od pedagogiki – chów jego ojca, który na syna przelewał swoje ambicje. Norbert porównuje tę sytuację do psychoterapeutycznej relacji "possesive mother" – zaborczej matki. W tym wypadku nie o Annę Marię chodziło jednak, a o Leopolda, który "nad Mozartem pracował jak nad rzeźbą". Sam popadł w depresję, nie mogąc realizować swoich twórczych marzeń, nadzieję położył więc w synu. Mozart był tego świadom i z tego też pewnie powodu do końca życia nie uwolnił sumienia od poczucia zależności wobec ojca – nawet po jego śmierci.
Mozart zaznał długiego epizodu, w którym doceniano kunszt jego kompozycji i wykonawstwa, często jednak czuł się raczej jak zabawka, "małpka w ZOO", niż pełnowartościowy artysta ("Każdy wie, że do niczego innego, jak do rzępolenia się nie nadaję" – miał kiedyś stwierdzić). Mozart popularność i sławę zdobywał więc sporym kosztem siebie. Balansował na granicy intensywnie rozbudzonych własnych potrzeb twórczych a oczekiwań społeczeństwa względem niego. Często bywał na tak zwanych salonach, ale jako mieszczanin etykiety szlacheckiej musiał się przyuczyć. Podobno bardzo chciał wczuć się w ten sztuczny klimat, nawet w noszenie peruki, ale jego buntownicza natura nie pozwalała mu na cały ten "teatr" spojrzeć innym, niż sarkastycznym, wzrokiem. Zdarzało mu się pisać kompozycje "pod publiczkę" (taki miał być "Koncert fortepianowy F-dur"), które później odreagowywał utworami niebezpiecznie wykraczającymi poza akceptowane wtedy granice stylistyczne (jak w "Koncercie fortepianowym d-moll"). Można powiedzieć, że usilnie próbował okiełznać swój geniusz, lecz ten – często – wymykał mu się spod kontroli. Elias Norbert podejrzewa, że ten wewnętrzny konflikt, mógł doprowadzić kompozytora do zaburzeń maniakalno-depresyjnych z epizodami paranoicznymi oraz emocjonalnej autodestrukcji. Szybko uzależniał się od miejsc, ludzi i uczuć, a przez to odsłaniał i wystawiał na pewien odstrzał twardej rzeczywistości.
Atmosfera ta jest wyczuwalna choćby w jego korespondencji z żoną – widać dokładnie, że Mozart każdą wolną chwilę spędzał na pisaniu, choćby krótkich, listów do Konstancji często beznadziejnie oczekując od niej informacji zwrotnej. We wszystkim, co robił, zatracał się bezgranicznie – a to go wyniszczało. Żona eksploatowała Mozarta nie tylko emocjonalnie, ale też finansowo. Sponsorował na przykład jej częste wyjazdy do uzdrowiska Baden bei Wien – choć trudno odmówić ich konieczności - w ciągu dziewięciu lat małżeństwa z Mozartem w ciążę zaszła sześciokrotnie (dzieciństwo przeżyli jednak tylko dwaj synowie), przez co podupadała na zdrowiu. Największym ciosem dla kompozytora był jednak szybki rozkład miłości – pod koniec życia Mozart czuł się przez Konstancję zdradzony i opuszczony. Podobnie jak przez społeczeństwo, zwłaszcza wiedeńskie, które przestało kompozytora doceniać.
Ja – Artysta - Bóg
Przyzwyczajony do ekstrawaganckiego i bogatego stylu życia artysta, prędko strwonił swój majątek i umierał w biedzie. Pod koniec życia stracił więc dwa najsolidniejsze filary egzystencji – miłość swojego życia i szacunek odbiorców jego utworów. Warto bowiem pamiętać, że Wolfgang Amadeusz tworzył w czasach klasycznych, w których romantyczne pojęcie artysty-geniusza czy artysty-boga było jeszcze czystą abstrakcją. A Mozart czuł się bardziej bogiem, niż rzemieślnikiem. Sam o sobie pisał, jak o kimś, "kto ma talent superieur (a nie chcąc obrazić Boga, nie mogę zaprzeczyć, że jest on mym udziałem)".
Paranoiczne usposobienie artysty miało swoje podwaliny w stałym konflikcie, w jakim się znajdował. Jako drobnomieszczanin miał spory problem z przystosowaniem do dworskiego życia, a jako kompozytor musiał stale i usilnie zabiegać o względy innych. Jego sytuacja była więc dramatyczna – z jednej strony gardził wszelkimi cechami społecznej warstwy arystokratów, z drugiej – desperacko potrzebował jej uznania. Szybko przekonał się o wrogim nastawieniu otoczenia, z którym nie potrafił się uporać. Często pisał, że prawdziwych przyjaciół można znaleźć tylko wśród ludzi biednych, że bogaci o przyjaźni zapominają. Życie Mozarta można więc porównać do nieustannej walki o przetrwanie, która – przy częstych sytuacjach potwierdzających jej nieskuteczność – jest już tylko o krok o lekką paranoję. Norbert zauważa, że szczególnie silny wydźwięk miało to w okresie paryskim, kiedy kompozytor zabiegał o wymarzoną posadę. Natura kompozytora buntowała się przeciwko konieczności bycia uległym wobec jego przełożonych i środowiska arystokratycznego, którą jednak musiał w sobie przepracować, by realizować marzenia. Długo jednak nie wytrzymał – przeniesienie do Wiednia było dla niego, nie tylko symbolicznym, zrzuceniem kajdanów pracy w służbie dworskiej i przemiany w artystę "wolnego". Dodatkową trudność sprawiał fakt, że decyzja Mozarta była wyraźnym sprzeciwem wobec oczekiwań jego ojca, który za dworską posadą syna usilnie lobował. Kompozytor wszelkie nadzieje położył w środowisku wiedeńskim, na którym – jak pokazuje historia – mocno się zawiódł. Opinia Wiednia była dla Mozarta najważniejsza, ale publiczność austriackiej stolicy była wymagająca i… szybko się nudziła.
Wolfgang Amadeusz Mozart był geniuszem i miał tego pełną świadomość. Przez całe swoje życie próbował doścignąć własny obraz siebie, utalentowanego, docenianego, szanowanego i sławnego Artysty. Lawina niepowodzeń, jaka spadła na niego (szczególnie pod koniec życia) kazała mu jednak coraz częściej myśleć o sobie w kategorii nieudacznika. Jego fantazje i marzenia, którymi żył, rzadko znajdowały potwierdzenie w faktach. Z jego listów i podań osób trzecich wyłania się obraz człowieka nie potrafiącego znaleźć harmonii między jego własnymi pragnieniami, oczekiwaniami wobec innych a nade wszystko – oczekiwań społeczeństwa i rodziny wobec niego. Akordy idealnie brzmiały tylko w jego operach, symfoniach i koncertach – być może tylko tam mógł odnaleźć konsonanse, które gubił we własnym życiu.
Muzyka dla Mozarta była najważniejszym aspektem i jedynym solidnym filarem, choć i nią często musiał grać, jak kartą przetargową. Wewnętrzne konflikty, które odcisnęły piętno na jego psychice, znalazły odpowiedź i rozwiązanie w perfekcyjnej, klasycznej harmonii jego utworów. Mozart wyprzedził swoje czasy nie tylko w sensie stricte artystycznym. Urodził się kilkanaście lat za wcześnie, w czasach gdy jego marzenie o wolności artysty było nierealizowalne (a osiągnąć to zdołał już chociażby czternaście lat młodszy od niego Beethoven). Romantyczny kompozytorzy nie osiągnęliby jednak tego, gdyby Mozart w pewnym sensie nie przetarł im szlaków. A jego wybitne kompozycje, właśnie dlatego, że okupione były tak wielkim cierpieniem swojego twórcy, tym bardziej zasługują na szacunek.
Wszystkie cytaty z listów Mozarta pochodzą z książki Ireneusza Dembowskiego "Wolfgang Amadeusz Mozart – Listy".
Swoją teorię opiera na analizie związków Mozarta z jego rodzicami, zwłaszcza ojcem, a analogii potwierdzających teorii doszukuje się zwłaszcza w operach kompozytora. Libretto "Idomeneo, króla Krety" ma na przykład potwierdzać kompleks Edypa u Mozarta - dzieło opisuje bowiem historię miłości, w którą wtrąca się ojciec ukochanej bohatera opery. Trudno ukryć fakt, że przez całe życie Mozart żył ze swoim ojcem w specyficznych związkach. Leopold Mozart był bowiem nie tylko jego wychowawcą, ale też kimś, kogo dziś nazwalibyśmy menedżerem. Ojciec Wolfganga przyuczał swojego syna do zawodu muzyka w podobny sposób, w jaki szewc uczyłby fachu swojego potomka – ku podtrzymaniu tradycji.
Nie było to zresztą w czasach im współczesnym niczym nadzwyczajnym. Muzyka stanowiła rzemiosło w stopniu znacznie wyższym niż to ma miejsce dziś i rzadko kiedy zajmowali się nią szlachcice. Była domeną niższej, miejskiej, klasy, a kompozycje nierzadko bywały niczym innym, jak pod miarę przyszykowanym produktem. Pisano dzieła na zamówienie, pod gust konkretnego odbiorcy (oraz zleceniodawcy), zgodnie z aktualnie panującymi trendami i zasadami. Był to jeden z powodów swoistego ostracyzmu twórców, których utwory dziś są przykładem forpoczty nowych stylów i gatunków.
Mozart miał z tym spory problem. Z jednej strony nie chciał zawieść ojca, któremu był posłuszny, z innej – pragnął akceptacji społeczeństwa. Ale był też niekwestionowanym geniuszem, którego talent dusił się w ciasnych ramach form – nie tylko muzycznych, także społecznych. I jakkolwiek wątpliwości budzić może psychoanaliza Oberhoffa, przeprowadzona bez koniecznej w tej dyscyplinie rozmowy z "pacjentem", przyglądając się biograficznym faktom i treściom listów Mozarta, trudno nie podejrzewać słuszności jego tez. Niektóre potwierdzone zachowania kompozytora czy jego wypowiedzi, zdradzają możliwość wystąpienia podobnych problemów. Uzależnienie od innych ludzi i brak samowystarczalności, o których między innymi można się przekonać z jego biografii, to, według teorii psychoanalitycznych, efekty nieprawidłowo przeżytej dziecięcej fazy oralnej (która u Mozarta mogła się po prostu nigdy nie zakończyć), podobnie jak nadmierne zainteresowanie zagadnieniem ludzkich fekaliów, o którym bardzo często Mozart wspominał w swoich listach. Potwierdzanie tych hipotez przypomina wróżenie z fusów, ale w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Freud miałby z nim sporo roboty, gdyby Mozart trafił do niego na kozetkę.
"Jeśli nie zdążysz, zostanie tylko g…"
Życie Wolfganga Amadeusza Mozarta jest typowym, choć osiemnastowiecznym, przykładem pewnego wypaczenia dzieciństwa, mającego konsekwencje w życiu dorosłym. Jako "genialne dziecko", tego dzieciństwa właściwie nigdy nie zaznał. Gry na klawesynie uczył się od piątego roku życia, a jako jedenastolatek potrafił grywać na nim duety – z zamkniętymi oczami. Kilka lat później skomponował swój pierwszy "Menuet". Podczas gdy jego rówieśnicy beztrosko biegali po podwórku, Wolfgang odbywał już swoje pierwsze tournee koncertowe, zabawiając błyskotliwą i wirtuozerską grą dworzan w Monachium, Linzu, Paryżu, Frankfurcie, a zwłaszcza w Wiedniu, który Mozart pokochał i z którym pragnął związać się na stałe. Do tego stopnia, że zrezygnował z ciepłej posadki w Salzburgu u arcybiskupa Hieronymusa von Colloredo (dodatkowo sprzyjało temu nieporozumienie z pracodawcą). I choć kompozytora szybko wciągnęło dorosłe, zarobkowe życie, wciąż tętnił w nim – choć głęboko ukryty – temperament małego dziecka. Dowodzić temu ma, między innymi, niepokojąca fascynacja skatologią, czyli niczym innym, jak ludzkimi fekaliami.
Jego listy, zwłaszcza te słane do kuzynki Marii Anny Tekhli, są owym tematem wręcz przesycone (jakkolwiek niefortunne wydaje się takie określenie w tym kontekście). W listopadzie 1777 roku pisał do niej z Monachium takimi słowami: "Wybacz to koszmarne pismo, ale moje pióro jest już stare i zużyte, choć ja tymczasem już prawie 22 lata sram wciąż tą samą dziurą, a jeszcze nie jest ani zużyta, ani rozdarta. A przecież sram często, zębami wyciągając gówniane knuty. (...) Muszę już kończyć, bo nie jestem jeszcze ubrany, a jak się ubiorę, to zasiądziemy sobie sprawiedliwie do stołu, żeby potem znowu móc się sprawiedliwie wysrać". Niedługo później autor tego listu napisał jedną ze swoich najsłynniejszych symfonii, zwaną "Paryską", a jeszcze później wspomnianą już operę "Idomeneo, król Krety". Według uczonych pochylających się nad treścią listów Mozarta, szczególnie tych skupionych na temacie wydalania, jest to dowód na swoiste psychoemocjonalne wycofanie kompozytora. Zainteresowanie fekaliami jest bowiem czymś typowym dla małych dzieci, z wiekiem jednak przechodzi – u Mozarta było inaczej.
Niektóre teorie głoszą więc, że Mozart, na pewnych poziomach rozwoju
psychoseksualnego nigdy nie dojrzał. W jego listach infantylizm – nie
tylko na tym poziomie - uwidacznia się zresztą dość często. Było to
jednym z powodów, dla których jego syn, Carl Thomas, stanowczo
sprzeciwiał się publikacji listów ojca, które mogłyby zaszkodzić jego
wizerunkowi. Sytuację opisuje Ireneusz Dembowski w fantastycznej i
monumentalnej pracy "Wolfgang Amadeusz Mozart. Listy" zbierającej i
charakteryzującej bogatą korespondencję kompozytora.
"Gałgan nie daje się opanować"
Specyficzna osobowość Mozarta przejawiał się też w jego słowach dotyczących miłości, szczególnie fizycznej. W listach do swojej ukochanej żony, Konstancji Weber, wielokrotnie podkreśla prawdziwość i wartość swoich uczuć – za każdym razem potwierdza swoją wierność (choć dziś wiemy, że i z jej dotrzymaniem miał problem). "Wiedz, że codziennie przed zaśnięciem, przez dobre pół godziny rozmawiam z twoim portretem, podobnie po przebudzeniu" - pisał do niej z Drezna w 1789 roku, dodając w kolejnym liście: "Jak mogłaś w ogóle pomyśleć, czy choćby tylko przypuścić, że zapomniałem o tobie? Jak to możliwe? Za takie myśli już pierwszej nocy dostaniesz klapsa". Mozart był znany z hulaszczego trybu życia (co wzbudzało potężne niezadowolenie Leopolda, który często pytał syna o to, czy regularnie się spowiada) i nie tylko bogatej muzycznie, ale też erotycznie, wyobraźni. Częste podróże i długie rozłąki z ukochaną z pewnością dodatkowo ją rozbudzały: "Przygotuj, jak trzeba, swe piękne gniazdeczko, bo mój mały urwis na to zasłużył" – pisał do żony z Berlina – "Wyobraź sobie tę szelmę, jak - kiedy do ciebie piszę - wysuwa się powoli spod stołu i gapi się pytająco. Ja jednak nie śpię, daję mu prztyka w nos, ale ten maluch (...) Teraz rozpalił się gałgan jeszcze bardziej i w ogóle nie daje się opanować".
Jak to zwykle bywa w przypadku postaci legendarnych, tak biografia Wolfganga Amadeusza obrosła w sporą ilość mitów, teorii spiskowych i niedomówień. Przoduje w tym film Milosa Formana "Amadeusz", pokazujący Mozarta ze zgoła innej strony, niż zwykło się postrzegać genialnych twórców okresu klasycznego. Scenariusz w kilku miejscach mija się jednak z prawdą, podobnie jak inne legendy o życiu, a zwłaszcza śmierci kompozytora. Nie było jeźdźca na czarnym koniu, nie było pogrzebu w okowach nocy – Mozarta pochowano w zbiorowym grobie dla ubogich, bo taka była tradycja (a nie z braku szacunku). Konduktu żałobnego – który szedł pod pięknym grudniowym słońcem – także nie było, bo nie pozwalały na to ówczesne przepisy sanitarne. A jego żona długo zwlekała z poinformowaniem o śmierci męża, by nie stracić grantu z zamówionego przed jego śmiercią "Requiem d-moll" (jak wiadomo, dzieło na podstawie szkiców Mozarta, dokończył jego wspólnik Süssmayr). Dowodzi to także temu, że – wbrew powszechnym opiniom – Mozart mimo swojej genialności, robił szkice i pisał niektóre kompozycje "na brudno" (a nie wprost z głowy). Jednak choć okoliczności śmierci Mozarta były całkiem "zwyczajne", jak na współczesne mu czasy, trudno nie podejrzewać, że kompozytora do grobu wpędziło coś więcej, niż gorączka i paciorkowiec.
Mania, depresja, paranoja
Dość dokładnie tematem tym zajmuje się Elias Norbert w książce "Mozart. Portret geniusza". Autor pracy próbuje zanalizować biografię kompozytora pod kątem socjologicznym. Wspomniana wyżej potrzeba akceptacji społeczeństwa nie była tylko chęcią przypodobania się swoim odbiorcom i idącym za tym korzyściom finansowym. Według Norberta, Mozart przez całe swoje życie tkwił w przekonaniu, że nikt go nie kocha – nie miał też pewności, że na tę miłość w ogóle zasługuje. Przyczyną tego najprawdopodobniej był surowy, "zimny" – jak powiedzieliby dziś specjaliści od pedagogiki – chów jego ojca, który na syna przelewał swoje ambicje. Norbert porównuje tę sytuację do psychoterapeutycznej relacji "possesive mother" – zaborczej matki. W tym wypadku nie o Annę Marię chodziło jednak, a o Leopolda, który "nad Mozartem pracował jak nad rzeźbą". Sam popadł w depresję, nie mogąc realizować swoich twórczych marzeń, nadzieję położył więc w synu. Mozart był tego świadom i z tego też pewnie powodu do końca życia nie uwolnił sumienia od poczucia zależności wobec ojca – nawet po jego śmierci.
Mozart zaznał długiego epizodu, w którym doceniano kunszt jego kompozycji i wykonawstwa, często jednak czuł się raczej jak zabawka, "małpka w ZOO", niż pełnowartościowy artysta ("Każdy wie, że do niczego innego, jak do rzępolenia się nie nadaję" – miał kiedyś stwierdzić). Mozart popularność i sławę zdobywał więc sporym kosztem siebie. Balansował na granicy intensywnie rozbudzonych własnych potrzeb twórczych a oczekiwań społeczeństwa względem niego. Często bywał na tak zwanych salonach, ale jako mieszczanin etykiety szlacheckiej musiał się przyuczyć. Podobno bardzo chciał wczuć się w ten sztuczny klimat, nawet w noszenie peruki, ale jego buntownicza natura nie pozwalała mu na cały ten "teatr" spojrzeć innym, niż sarkastycznym, wzrokiem. Zdarzało mu się pisać kompozycje "pod publiczkę" (taki miał być "Koncert fortepianowy F-dur"), które później odreagowywał utworami niebezpiecznie wykraczającymi poza akceptowane wtedy granice stylistyczne (jak w "Koncercie fortepianowym d-moll"). Można powiedzieć, że usilnie próbował okiełznać swój geniusz, lecz ten – często – wymykał mu się spod kontroli. Elias Norbert podejrzewa, że ten wewnętrzny konflikt, mógł doprowadzić kompozytora do zaburzeń maniakalno-depresyjnych z epizodami paranoicznymi oraz emocjonalnej autodestrukcji. Szybko uzależniał się od miejsc, ludzi i uczuć, a przez to odsłaniał i wystawiał na pewien odstrzał twardej rzeczywistości.
Atmosfera ta jest wyczuwalna choćby w jego korespondencji z żoną – widać dokładnie, że Mozart każdą wolną chwilę spędzał na pisaniu, choćby krótkich, listów do Konstancji często beznadziejnie oczekując od niej informacji zwrotnej. We wszystkim, co robił, zatracał się bezgranicznie – a to go wyniszczało. Żona eksploatowała Mozarta nie tylko emocjonalnie, ale też finansowo. Sponsorował na przykład jej częste wyjazdy do uzdrowiska Baden bei Wien – choć trudno odmówić ich konieczności - w ciągu dziewięciu lat małżeństwa z Mozartem w ciążę zaszła sześciokrotnie (dzieciństwo przeżyli jednak tylko dwaj synowie), przez co podupadała na zdrowiu. Największym ciosem dla kompozytora był jednak szybki rozkład miłości – pod koniec życia Mozart czuł się przez Konstancję zdradzony i opuszczony. Podobnie jak przez społeczeństwo, zwłaszcza wiedeńskie, które przestało kompozytora doceniać.
Ja – Artysta - Bóg
Przyzwyczajony do ekstrawaganckiego i bogatego stylu życia artysta, prędko strwonił swój majątek i umierał w biedzie. Pod koniec życia stracił więc dwa najsolidniejsze filary egzystencji – miłość swojego życia i szacunek odbiorców jego utworów. Warto bowiem pamiętać, że Wolfgang Amadeusz tworzył w czasach klasycznych, w których romantyczne pojęcie artysty-geniusza czy artysty-boga było jeszcze czystą abstrakcją. A Mozart czuł się bardziej bogiem, niż rzemieślnikiem. Sam o sobie pisał, jak o kimś, "kto ma talent superieur (a nie chcąc obrazić Boga, nie mogę zaprzeczyć, że jest on mym udziałem)".
Paranoiczne usposobienie artysty miało swoje podwaliny w stałym konflikcie, w jakim się znajdował. Jako drobnomieszczanin miał spory problem z przystosowaniem do dworskiego życia, a jako kompozytor musiał stale i usilnie zabiegać o względy innych. Jego sytuacja była więc dramatyczna – z jednej strony gardził wszelkimi cechami społecznej warstwy arystokratów, z drugiej – desperacko potrzebował jej uznania. Szybko przekonał się o wrogim nastawieniu otoczenia, z którym nie potrafił się uporać. Często pisał, że prawdziwych przyjaciół można znaleźć tylko wśród ludzi biednych, że bogaci o przyjaźni zapominają. Życie Mozarta można więc porównać do nieustannej walki o przetrwanie, która – przy częstych sytuacjach potwierdzających jej nieskuteczność – jest już tylko o krok o lekką paranoję. Norbert zauważa, że szczególnie silny wydźwięk miało to w okresie paryskim, kiedy kompozytor zabiegał o wymarzoną posadę. Natura kompozytora buntowała się przeciwko konieczności bycia uległym wobec jego przełożonych i środowiska arystokratycznego, którą jednak musiał w sobie przepracować, by realizować marzenia. Długo jednak nie wytrzymał – przeniesienie do Wiednia było dla niego, nie tylko symbolicznym, zrzuceniem kajdanów pracy w służbie dworskiej i przemiany w artystę "wolnego". Dodatkową trudność sprawiał fakt, że decyzja Mozarta była wyraźnym sprzeciwem wobec oczekiwań jego ojca, który za dworską posadą syna usilnie lobował. Kompozytor wszelkie nadzieje położył w środowisku wiedeńskim, na którym – jak pokazuje historia – mocno się zawiódł. Opinia Wiednia była dla Mozarta najważniejsza, ale publiczność austriackiej stolicy była wymagająca i… szybko się nudziła.
Wolfgang Amadeusz Mozart był geniuszem i miał tego pełną świadomość. Przez całe swoje życie próbował doścignąć własny obraz siebie, utalentowanego, docenianego, szanowanego i sławnego Artysty. Lawina niepowodzeń, jaka spadła na niego (szczególnie pod koniec życia) kazała mu jednak coraz częściej myśleć o sobie w kategorii nieudacznika. Jego fantazje i marzenia, którymi żył, rzadko znajdowały potwierdzenie w faktach. Z jego listów i podań osób trzecich wyłania się obraz człowieka nie potrafiącego znaleźć harmonii między jego własnymi pragnieniami, oczekiwaniami wobec innych a nade wszystko – oczekiwań społeczeństwa i rodziny wobec niego. Akordy idealnie brzmiały tylko w jego operach, symfoniach i koncertach – być może tylko tam mógł odnaleźć konsonanse, które gubił we własnym życiu.
Muzyka dla Mozarta była najważniejszym aspektem i jedynym solidnym filarem, choć i nią często musiał grać, jak kartą przetargową. Wewnętrzne konflikty, które odcisnęły piętno na jego psychice, znalazły odpowiedź i rozwiązanie w perfekcyjnej, klasycznej harmonii jego utworów. Mozart wyprzedził swoje czasy nie tylko w sensie stricte artystycznym. Urodził się kilkanaście lat za wcześnie, w czasach gdy jego marzenie o wolności artysty było nierealizowalne (a osiągnąć to zdołał już chociażby czternaście lat młodszy od niego Beethoven). Romantyczny kompozytorzy nie osiągnęliby jednak tego, gdyby Mozart w pewnym sensie nie przetarł im szlaków. A jego wybitne kompozycje, właśnie dlatego, że okupione były tak wielkim cierpieniem swojego twórcy, tym bardziej zasługują na szacunek.
Wszystkie cytaty z listów Mozarta pochodzą z książki Ireneusza Dembowskiego "Wolfgang Amadeusz Mozart – Listy".
Autor:
Kaśka Paluch
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz